عاشورا و ده پيام ..

 السلام علیک یا ابا عبدالله .

محرم برای ما فروردین جان است و عاشورا برای ما بهار ایمان .
هرجا که شیعه ای زندگی می کند، در این ایام با عطر عاشورا معطر میشود و دلش بی قرار کربلا می گردد و با حضور در مجالس حسینی و دسته های عذاداری و با سوگواری و عرض ادب به ساحت اباعبدالله علیه السلام جان تازه ای میگرد و با اهل بیت عصمت و سالار شهیدان و شهدای کربلا پیوند میخورد .

مکتب عاشورا، دانشگاه عزت و حماسه و ایمان است و ما هم افتخار میکنیم که در این مدرسه عشق و ایثار ثبت نام کنیم و درسهای آن را بیاموزیم و در زندگی به کار بندیم .
عاشورای حسینی برای ما درسها و پیامهای بسیار دارد .

ده پیام از این قیام را مرور میکنیم .

1- عزت و سربلندی مسلمان در سایه جهاد و شهادت و مبارزه در راه حق و عدالت است . مرگ شرافت مردانه در این راه حیات ابدی است و زندگی با خاری و خفت تن دادن به زبونی و ذلت مرگ تدریجی است .

2- تکلیف یک مسلمان متعهد دفاع از ارزشهای دینی، دعوت به پاکی و نیکی، امر به معروف و نهی از منکر، اصلاح جامعه و مبارزه با مفاسد و منکرات و انحرفات است و اگر این فریضه ترک شود، بدان مسلط میشوند و سقوط جامعه حتمی است .قیام کربلا برای عمل به همین تکلیف بود .

3- شهادت طلبی سلاحی است که هر امتی به آن مسلط شود، شکست ناپذیر می گردد . خون بر شمشیر پیروز است و شهیدان راه خدا زندگان همیشه تاریخ و سرمایه های الهام بخش جوامعند . پس برای عزت یک جامعه باید فرهنگ شهادت طلبی را ترویج کرد .

4- فلسفه قیام کربلا احیاء دین و ترویج نماز و گسترش معنویات و مبارزه با منکرات است . پیروان اباعبدالله علیه السلام با ایمان و عمل و تقوی و جهاد خویش، نشان میدهند که این فلسفه را شناخته و آن را پذیرفته اند و در راه آن تلاش میکنند .

5- برای یک مسلمان بالاتر از هر چیز عمل به وظیفه و انجام تکلیف است، هرچه باشد و هرجا باشد، چه با شهادت، چه با ماندن، چه با رفتن، چه با فریاد، چه با سکوت، قیام برای خدا شکست ندارد و هر که به وظیفه عمل کند پیروز است، هرچند در ظاهر شکست بخورد .

6- مدعیان مسلمانی بسیارند . اما در صحنه امتحان است که مومنان صادق و مدعیان دروغین و منافق شناخته میشوند . آنانکه در جبهه نبرد حق و باطل به هر بهانه ای امام حق را یاری نکنند و خود را کنار بکشند و به گوشه ی راحت و عافیت بخزند، مردود شدگان این امتحانند، هرچند سابقه درخشان ایمانی و انقلابی داشته باشند .

7- اگر چهره های شاخص و افراد نافذ و مورد توجه جامعه «خواص امت» در لحظه های حساس به وظیفه خود عمل نکنند جامعه را به ذلت و حیرت میکشانند . «رسالت خواص»، بسی سنگین است و تکلیف آگاهان، بسی خطیر و حساس !

8- شیعیان حسین (ع) و پیروان فرهنگ عاشورا، هرگز با دشمنان اسلام و مسلمین سازش نمی کنند و عزت و سربلندی خود را به زندگی حقیرانه و بردگی ستمکاران و جباران نمی فروشند. جان می دهند، ولی دین و ایمان و شرافت را از دست نمی دهند .

9- عزاداری برای امام حسین (ع) و شهدای کربلا و اهل بیت مظلوم، نشانه همدلی و همراهی و همگامی با حماسه آفرینان عاشوراست . زنده نگه داشتن عاشورا، رمز بقای این حماسه جاوید است و سلاح اشک، فریاد مظلومیت بر ضد ظالمان است .

10- آنان که به حکومت ظالمان و فاسدان تن بدهند و در برابر فساد و ظلم و بدعت و تحریف، سکوت و سازش کنند و جان خود را بیش از دین و عزت و شرف، دوست بدارند، ذلت دنیوی و عذاب اخروی و خشم خدا و نفرین خلق خدا را برای خود می خرند . شعار عاشورائیان «هیهات من الذله» است و مدالشان عزت و آزادگی .

خدایا! ... ما را در شناخت درسها و پیامهای قیام عاشورا و عمل به وظیفه، مقدم بدار .
افتخار همدلی با اهل بیت علیهم السلام و همراهی با قرآن و عترت را از ما مگیر .
ما را به زیارت و شفاعت «حسین ابن علی (ع) » برسان .

سلام بر حسین (ع) و یارانش .
درود بر دوستان و پیروان و عذادارانش .
(جواد محدثی)

/ 36 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسيم مهرباني

سلام نازنين ! سپاس از حضور گرم و صميمانه ات ... دلشاد باشی مهربان

پله پله تا ملاقات خدا

هوالمحبوب.دوست عزیز سلام.به لطف خداوند متعال وبلاگی تحت عنوان پله پله تا ملاقات خدا راه اندازی شده .هدفی که وبلاگ دنبال میکنه, طی کردن یک سری مراحل برای نزدیک شدن هر چه بیشتر به خدا هست که انشالله هر 15روز یک بار (اول و 15 هر ماه) یکی از این مراحل اجرا خواهد شد.از شعار دادن و عمل نکردن خسته شدیم تصمیم گرفتیم بیایم تو وادی عمل.از شما دوست عزیز برا شرکت در این طرح دعوت میشه .منتظر اولین حضور با صفاتون در تاریخ 1اسفند که اولین مرحله اجرا خوهد شد هستیم.حضور مکرر و تبلیغ شما مایه دلگرمی ما خواهد بود .حق یارتان.(ضمنااگه این موضوع رو به دوستانی که مایلند در این طرح شرکت کنند اطلاع بدین ممنون میشیم.خدا خیرتون بده!) http://vesalehagh.blogfa.com

سيد محسن

به نام حضرت دوست ........... سری به نيزه بلند است در برابر زينب (س) .... امان از دل زينب (س) .......... در پناه حضرت دوست

مسافر

سلام........خوشحال ميشم سری بهم بزنين.....موفق باشيد.....التماس دعای فراوان.....ياعلی

فرزان

سلام الهی امين دعای اخرت با حال بود شامل همه بشه ايشالله اپ کردم سر بزن داداش

دلداده وصل

سلام ... ممنون که به وبلاگ بنده سری می زنید . مطلب زیبایی بود . وبلاگ بنده هم به روز شده . منتظرتون هستم . التماس دعا یا حق

فرزان

شعر زيبايی بالای بلاگ گذاشتيد کربلا يعنی اطاعت از امام گه به حکم او نشستن گه قيام ... کربلا يعنی که يار رهبری از حسين عصر خود فرمنبري ....اپ کردم

دیده بان

با سلام . با آرزوي موفقيت براي شما... وبلاگ ديده بان به روز شد . اين بار دوربين ديده بان شبيخون فرهنگي را رصد کرده است . منتظر شما هستيم .

دلداده وصل

سلام ... تسلیت عرض می کنم حادثه غم انگیز بمب گذاری در حرم مطهر امام هادی (ع) و امام حسن عسگری (ع) رو ، نمی دونم واقعآ جزای این همه نمک پاشی روی زخم شیعیان چی می تونه باشه ؟ قعر جهنم هم برای اونها کمه... دلم به درد میاد ، دلم به درد میاد وقتی به یاد لرزه شانه های مبارک مولایمان برای گریستن بر این همه عزا می افتم ... دل همه به درد میاد ... وبلاگ به روز شده .. در خدمتیم . التماس دعا یا حق