مزرعه ای به نام دنيا

آورده اند که در باغی بلبلی بر شاخ درختی آشیانه داشت . اتفاقا موری ضعیف در زیر آن درخت از بهر چند روزه وطنی ساخته بود . بلبل شب و روز گرد گلستان در پرواز آمده و نغمات دلفریب در ساز آورد . مور به جمع نفخات لیل و نهار (تازه های بهار) مشغول گشته و هزار دستان (بلبل) در چمن باغ به آواز خویش غره شده . چون این مور ضعیف ناز گل و نیاز بلبل مشاهده میکرد به زبان حال میگفت از این قیل قال چه گشاید کار در وقت دیگر پدید آید .

چون فصل بهار برفت و موسم خزان در آمد خار جای گل بگرفت، و زاغ در مقام بلبل نزول کرد . باد خزان در وزیدن آمد و برگ از درخت ریزیدن گرفت . رخساره برگ زرد شد و نفس هوا سرد گشت . از کله ابر در میریخت و از غربیل هوا کافور می بیخت . ناگاه بلبل در باغ آمد نه رنگ گل دید و نه بوی سنبل شنید . زبانش با هزاردستان لال بماند نه گل که جمال او بیند و نه سبزه که در کمال او نگرد . از بی برگی طاقت او طاق شد و از بی نوایی از نوا باز ماند . فرومانده با یادش آمد که آخر نه روزی موری در زیر این درخت خانه داشت و دانه جمع میکرد . امروز حاجت به در او برم و به سبب قرب دار و حق جبار چیزی طلبم .

بلبل گرسنه ده روز پیش مور به دریوزه (گدایی) رفت . گفت ای عزیز سخاوت نشان بختیاری است و سرمایه کامکاری ، من عمر عزیز به غفلت میگذاشتم ، تو زیرکی می کردی و ذخیره می اندوختی، چه شود اگر امروز نصیبی از آن کرامت کنی . مور گفت تو شب و روز در قال بودی و من در حال، تو لحظه ای به طراوت گل مشغول بودی و دمی به نظاره بهار مغرور ، نمی دانستی که هر بهاری را خزانی و هر راهی را پایانی باشد .

ای عزیزان قصه بلبل بشنوید و صورت حال خود بدان جمله حمل کنید و بدانید که هر حیاتی را مماتی از پی است و هر وصالی را فراقی در عقب، صاف حیات بی دُرد نیست، اطلس بقا بي برد فنا نه، اگر قدم در راه طاعت مي نهيد انّ الابرار لفي نعيم برخوانيد كه جزاي شماست و اگر رخت در كوي معصيت مي كشيد و انّ الفجار لفي جهيم برخوانيد كه سزاي شماست . در بهار دنيا چون بلبل غافل مباشيد و در مزرعه دنيا به زراعت اطاعت اشتهاد نماييد كه الدنيا مزرعه الاخره تا چون صرصر (بادتند) خزان موت در رسد، چون مور با دانه هاي عمل صالح به سوراخ گور دراييد . فرموده اند بيكار مباشيد تا در ان روز ها كه شهباز اذا وقعت الواقعه پرواز كند و پر و بال ليس لوقعتها كاذبه باز كند و كوس القارعه بجنباند از تابش افتاب قيامت مغز ها در جوش ايد، و از هيبت نفخه صور دلها در خروش، معذور باشيد و پشت دست تحسّر به دندان تحيّر نبري كه چنين روزي در پيش داري و جهد كني كه در اين ده روزه مهلت زواده اي(توشه اي) حاصل كني و ذخيره اي بنهي كه روز قيامت روزي باشى كه خلايق زمين و ملايكه اسمان متحير و متفكر باشند و انبيا لرزان و اوليا ترسان و مقربان و حاضران مستعان .

گر به محشر خطاب قهر كند             انبيا را چه جاي معذرت است
پرده از روي لطف گو بردار                 كاشقيا را اميد مغفرت است

اگر امروز از مزرعه دنيا توشه برداري فردا به بهشت باقي فرود ايي ...

كسي گوي دولت ز دنيا برد             كه با خوى نصيبي به عقبي برد

سعدی

-------------------------------------------------------------

- فرارسيدن ماه پر خير و برکت ربيع الاول رو خدمت همه دوستان تبريک ميگم .

- يکی از دوستان حال مادرش زياد خوب نيست دعا فراموشتون نشه ...

/ 22 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
shokoofeh

سلام تشکر سال نو مبارک

فائزه

سلام... سال نو رو بهتون تبريک می گم و اميدوارم که سال خوبی رو داشته باشيد. وبلاگ خيلی خوبی داريد. موفق باشيد... خدانگهدار.

حمیدرضا(حکمت تازیانه)

سلام عليکم.مطلب وزينی بود.و درس آموز.مقارنت بهار طبيعت و ربيع الاول را به فال نيک گرفته و به محضر با سعادت شما تبريک عرض می نمايم.لعنت بر عمر.يا حيدر کرار

شکوفه یاس

سلام دوست خوبم. ضمن تبريک سال نو و بهار، اميدوارم سال جديد سالی سرشار از خير و برکت به همراه سلامت و سعادت برای شما در کنار خانواده عزيزتان باشد ... // قصه قصه زندگی ما آدمهاست که چند صباحی در اين دنيای گذران زندگی خواهيم کرد و چه خوش که از اين زندگی توشه ای برگيريم برای راهی که در پيش داريم ... تا در مزرعه دنيا دانه هايمان را بکاريم و آبش دهيم و مراقبت کنيم تا در عقبی از محصولش بهره گيريم ... // خوشحالم که اين اين سالها را با شما و نوشته هايتان همدل و همراه بودم ... برايتان بهترين ها را آرزومندم // برای مادر دوستتون هم آرزوی سلامتی دارم ... در پناه حق !

عقیق

سلام دوست گرامی،حلول ماه ربيع و سال نو را به شما تبريک مي گم به اميد انکه اين سال به برکت روزهای آغازينش سال شادی شيعيان و پايان درد فراق يار باشه.

آمده ام تا یوسف بخرم

سلام السلام عليک يا اباصالح المهدی (عج) وبلاگ زيبايی داريد نه قابل وصف نيست ببشخيد کلمه ای به نظرم نميرسه که با اون بتونم وبلاگ شما رو توصيف کنم ببخشيد..... فقط ميگم عيدتان مبارک .....و اجرکم عند الله.... يا علی دعا کنيد برای ظهور بهار دلها يوسف زهرا (س)

عبد الکريم کاووسی

تولد پيامبر رحمت و مهربانی بر همه ی عاشقان مهدی مبارک باد