">نقد پرشين - حریم یاسنقد پرشين

۱۳۸٦/٦/۱متاسفانه همونطور که میدونید دامنه persianblog..com هک شد

اونم توسط هکرهای عراقی ! یا شاید هم ایرانی !! (هنوز خودشون هم نمی‌دونن و توی بیانیه‌های مختلف اظهار نظرهای مختلف می‌کنن... !)

اگر فرض را براین بگذاریم که این دامنه توسط هکرهای عراقی هک شده واقعا جای تاسف داره اولین سرویس دهنده وبلاگ فارسی با این حجم مخاطب هک بشه !

تا اونجا که بنده اطلاع دارم دزیدن دامین به همین راحتی‌ها نیست، اونم یه همچین دامینی با مدیران گردن‌کلفتش...

خوب اگر با وجود خبرهایی(یکیش تغییر درخواست کاربران توسط بعضی از ISPها و هدایت به دامنه‌ی IR) که می‌رسه، فرض رو بر این بگیریم که دامین واقعاً توسط شخص دیگری غیر از بوترابی!!! دزدیده شده، براحتی باید بشه اون رو پس گرفت ایضاً با توجه به گردن کلفتی مدیرانش.(توضیح اینکه حتی اگر کسی دامنه‌ای را قبل از شما ثبت کنه و شما بتونید توی دادگاه بین‌المللی با حضور ICANN ثابت کنید که شما حق بیشتری نسبت به این دامنه دارید، دامنه از اون شخص گرفته و به شما واگذار میشه... حالا دزدیده شدن که دیگه جای خودش رو داره)

و موضوع دیگر اینکه قطعاً دزدیده شدن دامین هیچ ربطی به کدنویسی سیستم وبلاگ نداره.(چیزی که مدیران در آخرین اطلاعیه اعلام کردند.) و حالا با کدنویسی جدید حل بشه...

الان حدود ۴ سال است که در این سایت وبلاگ دارم و مشغول هستم. تمام سرویس‌دهندگان وبلاگ فارسی که بعد از پرشین‌بلاگ احداث شدند روند رو به رشد خودشون رو ادامه دادند و هر روز بر مخابانشون اضافه میشد و در مقابل ایشان هم امکانات سرور را بیشتر و بهتر میکردند

ولی متاسفانه مسئولان پرشین‌بلاگ هیچ سعیی در بهبود کیفیت سایت نداشتند تا اینکه هک شدند !

با وجود قول مسئولان و شخص آقای ابوترابی مبنی بر بازگرداندن دامین مذکور کماکان نتونستند و ناکام باقی ماندند. الان که آدرس : persianblog..com باز میکنیم با متن زیر روبرو میشیم :

برشین بلاگ در حال بروز رسانی میباشد لطفا چند روز بعد مراجعه فرماید.
این وب سایت(پرشین‌بلاگ) به فروش میرسد برای اطلاعات بیشتر با ایمیل زیل تماس حاصل فرمایید 

NNC@USA.COM
 

حال علی رغم میل باطنی باید از این سرورقدیمی خداحافظی کنم ...

-------------------

آقای بوترابی

اين که شما حرفهای ضد و نقيض می زنيد بر هيچ کس پوشيده نيست

اين هم دو تا مدرک مربوط به کامنتی که گذاشتيد :

خبرگزاري فارس: پرشين بلاگ طي اطلاعيه اي اعلام كرد: دامنه اينترنتي PersianBlog.com مورد تعرض و سرقت هكرهاي عراقي قرار گرفته است.

اينم پرشين وبلاگ خودتون : که ضمن اشاره به اينکه هکرها شناسايی شدند ذکر شده که هکرها عراقی هستند. ضمن اينکه اينم اضافه کنم سایت پرشین وبلاگ نیز در این هک مورد حمله قرار گرفته بود و حتی بر روی صفحه اصلی آن نام هکرها(محمد و ..) و دلیل آنها برای هک هم موجود بود که نمیدانم چرا بعد از چند ساعت پرشین بلاگ توانست این سایت را به حالت اول بازگرداند ولی سایت مهتر خود یعنی پرشین بلاگ را نه !!!

و اينکه عرض کردم هنوز که به سايت پرشين که ميام اين پيغام رو ميبينيم... معنيش اين نيست که اين بيانيه رو به نقل از هکر گفتم. نمی دونم متوجه ميشيد يا خودتون رو به کم توجهی ميزنيد !

بحث ديگری هم که بيشتر متخصصان به اون ازعان دارن اينکه که اقدامی که صورت گرفته است تنها از طریق دسترسی به کد کاربری و کلمه عبور مدیر سایت ممکن بوده است. در واقع در این ماجرا هک صورت نگرفته است و تنها فردی با دسترسی به USER , PASSWORD مدیر رجیستری سایت اقدام به تغییر مشخصات مالک دامنه و DNS های پرشین بلاگ از روی آن کرده است. به این ترتیب بیش از آنکه احتمال هک از طریق اقدامات مخرب نرم افزاری و هک دامنه برای این مورد وجود داشته باشد مشکل پیش آمده ناشی از سهل انگاری و بی تدبیری مدیران سایت و يا مسائل پشت پرده بوده است.