">به یاد آنکه مذهبت حق یادگار اوست - حریم یاسبه یاد آنکه مذهبت حق یادگار اوست

۱۳۸٤/٩/٦جلوه‏هاى صدق اهل‏ بيت ‏عليهم السلام در صادق‏ اين خاندان به صورت ويژه بروز يافته است. اين جلوه‏ها را در رفتار آن حضرت بهترمى‏توان درك كرد. آنچه بيشتر رواج يافته، ذكر« قال الصادق‏»هاست كه به حق زيرساخت ‏فكرى، فقهى و كلامى شيعه را تشكيل داده ‏است اما در كنار توجه به گفته‏ هاى آن‏ حضرت، فصلى ‏براى تامل و توجه در رفتارهاى آن امام ‏عليه السلام و بهره ‏گيرى عملى از اين رفتارها فصل ديگرى را هم بايد گشود .

سيرى در سيره امام صادق عليه السلام

دعا
«كان الصادق‏عليه السلام يدعو بهذاالدعاء: الهى‏ كيف ادعوك و قد عصيتك و كيف ‏لاادعوك و قد عرفت ‏حبك فى ‏قلبى...» (1)
امام صادق ‏عليه السلام اين دعا را مى‏خواند: خدايا! چگونه تو را بخوانم، در حالى كه تو را معصيت ‏كرده‏ام و چگونه تو را نخوانم، در حالى كه ‏محبت تو را در قلبم احساس مى‏كنم ...

ادب بيمارى
امام صادق ‏عليه السلام هنگام بيمار شدن عرض‏ مى‏كرد: «الله اجعله علة ادب لاعلة غضب.» (2)
بارخدايا! آن را بيمارى ادب (و تنبه) قرار بده، نه بيمارى غضب ( و خشمت).

دعا هنگام پيش آمد ناگوار
«كان الصادق‏عليه السلام: اذا حز به امر جمع النساء والصبيان ثم دعا و امنوا.» (3)
امام صادق ‏عليه السلام هر گاه به پيش آمد ناگوارى ‏برمى خورد، زنان و اطفال را جمع مى‏كرد و دعا مى‏كرد و آنها آمين مى‏گفتند.

سجده بر تربت ‏حسينى
«كان الصادق ‏عليه السلام لايسجد الا على تربة‏ الحسين‏عليه السلام تذللا لله و استكانة اليه.» (4)
امام صادق‏عليه السلام جز بر تربت ‏حسينى سجده‏ نمى‏كرد، تا در درگاه خداوند.

زيارت حسينى
امام صادق ‏عليه السلام در مسجد حنانه - كه از مساجد شريفه، نجف اشرف است. - امام‏ حسين‏عليه السلام را به گونه‏اى خاص - كه در مفاتيح‏الجنان ذكر شده است.- زيارت كرد و سپس‏ چهار ركعت نماز خواند.

عزادارى براى امام حسين‏عليه السلام
طفلى شيرخوار را در مجلس عزادارى‏ امام ‏حسين‏عليه السلام نزد امام صادق‏عليه السلام آوردند. امام صادق‏عليه السلام طفل را بغل كرد و گريه‏اش ‏شدت يافت.
امام صادق‏عليه السلام به ابوهارون شاعر فرمود: شعرى درباره حسين ‏عليه السلام بخوان. او شعرى ‏درباره آن حضرت خواند. امام فرمود: آن گونه ‏كه در جمع خود مى‏خوانى، بخوان. ابوهارون ‏قصيده‏اى را با سوز خاصى خواند. امام با صداى بلند گريست. صداى زنان نيز از پس ‏پرده برخاست. (5)

دعا هنگام سفر
امام صادق‏عليه السلام هنگام سفر اين دعا رامى‏خواند:
«اللهم خل سبيلنا و احسن تسييرنا واعظم عافيتنا» (6)؛ خدايا! راه را بر ما بگشاى و نامه ما را نيكو گردان و عافيت ما را کامل‏ ساز.
امام صادق ‏عليه السلام هر گاه پاى در ركاب مى‏نهاد، مى‏گفت: «سبحان الذى سخرلنا هذا و ما کنا له مقرنين‏». نيز هنگام سفر هفت‏ بار تسبيح ‏مى‏كرد، هفت ‏بار حمد خدا مى‏نمود و هفت ‏بار لااله الا الله مى‏گفت. (7)

حضور قلب در نماز
ابوايوب مى‏گويد: «كان ابوجعفرعليه السلام و ابوعبدالله ‏عليه السلام اذا قاما الى الصلاة تغيرت ‏الوانهما حمرة و مرة صفرة كانما يناجيان ‏شيئا يريانه.» (8)
امام باقر و امام صادق‏عليهماالسلام آن گاه كه به نمازمى‏ايستادند، رنگ چهره آنان تغيير مى‏كرد؛ گاه سرخ مى‏شد و گاه زرد. گويا با كسى كه او را مى‏بينند، سخن مى‏گويند.
امام صادق‏عليه السلام در نماز، قرآن تلاوت كرد و بيهوش شد. بعد از به هوش آمدن، از امام ‏سؤال شد: چرا بى‏هوش شدى؟ امام فرمود: معناى آيات مرا بى‏هوش كرد. من آيات را تكرار كردم و در حالتى قرار گرفتم كه گويا آيات را از كسى كه آن را نازل كرده است، مى‏شنيدم. (9)
امام صادق‏عليه السلام هنگامى كه براى نماز خارج ‏مى‏شد، مى‏فرمود:
«اللهم انى اسالك بحق السائلين لك و بحق مخرجى هذا فانى لم اخرج اشرا ولابطرا ولا رئاء ولا سمعة ولكن خرجت‏ ابتغاء رضوانك و اجتناب سخطك فعافنى ‏بعافيتك من النار.» (10)

ميانه روى
امام صادق‏عليه السلام - در ايام قحطى - دستورمى‏داد براى تهيه آرد، گندم را با جو مخلوط كنند و مى‏فرمود: من مى‏توانم براى خانواده‏ام ‏آرد گندم خالص تهيه كنم ولى دوست دارم در زندگى اندازه و حساب و كتاب را خوب رعايت ‏كنم. (11)

پى‏نوشت ها:
1 - امالى، شيخ صدوق، ص 438.
2 - مستدرك، ج 2، ص 162.
3 - بحارالانوار، ج 90، ص 394.
4 - وسايل الشيعه، ج 5، ص 366.
5 - همان، به نقل از وسايل الشيعه، ج 14، ص‏593.
6 و 7 - من لايحضره الفقيه، ج 2، ص 271.
8 و 9 - ميزان الحكمة، ج 5، ص 385.
10 - بحارالانوار، ج 81، ص 19.
11 - فهرست روايات فقهيه، ج 1، ص 841 .